Van amire büszkék legyenek a bihariak
A tavalyi helyhatósági választások óta eltelt egy év alatt számos kedvező változás történt Bihar községben. Erről beszélt lapunknak Szilágyi Zoltán polgármester.
A polgármester és a helyi tanács négyéves mandátuma első évének összefoglalójaként elmondható, hogy a rövid távra kitűzött céljaik nagyrészt megvalósultak, ami természetesen nem jelenti azt, hogy kényelmesen hátra lehetne dőlni, hiszen a hosszú távú beruházások és tervek kivitelezése sok munkával jár.
„Ezért fontosak az eddig elért sikerek, hogy motiváló erőként szolgáljanak a további eredményes munkához. Ebben az értelemben, bár köztudott, hogy »öndicséret gyalázat«, mégis fontosnak tartjuk felsorolni, hogy mi mindent sikerült elérni ez alatt a röpke egy év alatt” – nyilatkozta az elöljáró.
E tekintetben megemlíthetjük a hangsúlyosan ügyfélbarát jellegű szolgáltatásokat és ügyintézést, amelyeket az új székhelybe átköltöztetett polgármesteri hivatal alkalmazottai nyújtanak. A járványhelyzet közepette is, a lehetőségekhez mérten, igyekeztek biztosítani a zökkenőmentes ügyintézést és naprakész lakossági tájékoztatást, akár online felületeken is.
Új sportcsarnokot építenek
Az ifjúság, iskola és sport területén a tanév kezdetével sikerült kívülről felújítani a kis iskolát, idén is biztosítják a tanulmányi ösztöndíjakat, illetve támogatják a különböző ifjúsági és tehetségkutató, -fejlesztő programokat. Ebbe a sorba illeszkedik a helyi focicsapat felkarolása, valamint az újabb sportolási lehetőségek biztosítása, mint például a versenytánc és a tenisz.
A további sportágak kapcsán pedig komoly távlatot nyit az elmúlt időszakban aláírt szerződés egy új sportcsarnok megépítésére, ami a fejlesztési minisztériumhoz benyújtott egyik nyertes pályázatnak köszönhető.
Közösségi összetartó erő
Közösségük összetartó erejét növelik azok a kezdeményezések, melyek az idősebb korosztályt célozzák meg, vagy a családokat helyezik előtérbe. Ilyen a hagyományteremtő szándékkal, de idén első ízben megszervezett és óriási sikernek örvendő Szép korúak találkozója. Az önkormányzat hagyományosan felköszönti az ötvenéves házassági évfordulójukat ünneplő párokat. A helyben lakó családokat erősítendő, beindították az úgynevezett babacsomagot, amely minden újszülött részére 500 lej értékű babaápolási termékeket tartalmazó ajándékcsomag átadását teszi lehetővé.
Az infrastruktúra terén elérték az autóbuszmegállók felújítását, illetve elkezdődött a régi vízelvezető árkok újjáépítése. Az időközben odavonzott új befektetőknek köszönhetően újabb munkahelyek létesültek, ezzel is elősegítve a munkaerő helyben tartását, ami jótékony hatású a helyi gazdaság fejlődésére.
Közlekedésbiztonsági fejlesztések
Bár a községen áthaladó forgalomtól még nem tehermentesíthették a községet, de némi előrelépést e téren is tettek, hiszen megvilágították a gyalogátkelőket, újabb közlekedési táblákat helyeztek ki, a község településeinek bejáratainál lévő helységnévtáblákat új, ledes kivilágításúakra cserélték. Ezek az intézkedések legalább részben hozzájárulhatnak a közlekedésbiztonság növeléséhez. Másrészt ezek a változtatások, mint arculati elemek is a község javára válnak, hasonlóan a szépen karbantartott közterekhez, melyeket alkalomról alkalomra ünnepi díszbe öltöztetnek. Külön siker e téren a megyei tisztasági bajnokságon elnyert első helyezés, és az ezzel járó 100 ezer lejes pénzjutalom, melyből Biharon újabb park fog létesülni, illetve Hegyközkovácsiban tovább bővítik a meglévő játszóteret.
Együttműködés a civil szférával
Az egyházakkal, a civil szervezetekkel hagyományosan szoros és jó az együttműködés. A polgármesteri hivatal állandó támogatója, társszervezője, adott esetben kezdeményezője több jelentős ünnepségnek, melyeken keresztül erősítik a közösségi szolidaritást, megőrzik a nemzeti hagyományainkat, kultúránkat. Ide sorolható a magyar kultúra napjának ünnepi rendezvénye, a virágkarnevál bihari megrendezése, az első Őszi szüreti vásár, a nemzeti és egyházi ünnepeink támogatása, ahogyan a népi hagyományainkat felelevenítő szüreti báloké is mind Biharon, mind Hegyközkovácsiban is. A polgármester közölte, a kultúra terén elért sikerként könyvelik el azt is, hogy hosszas bürokratikus hercehurca során végre az önkormányzat tulajdonaként telekkönyvezték a bihari földvárat. Ezzel egy időben megújult a bihari értéktári bizottság is, mely a jövőre nézve több helyi érték feltérképezését és értéktárba vételezését tűzte ki célul.
„Összefoglalásként tehát bátran kijelenthetjük, hogy van, aminek örüljünk, van, amire büszkék legyünk! Ugyanakkor tisztában vagyunk azzal is, hogy még rengeteg tennivaló vár ránk, és a további nagy kihívásokhoz – mint az utak aszfaltozása és karbantartása, közművesítés, új utak építése az áthaladó forgalom csökkentésének érdekében – sajnos a helyi forrásaink nem elégségesek. Ez ügyekben a felettes hatóságok, pályázati elbírálások és a központi hatalmi döntések függvényében történhetnek csak jelentős elmozdulások. Márpedig a brüsszeli és bukaresti „malmok” is köztudottan „lassan őrölnek”. Ezek az eljárások mindannyiunk részéről nagy türelmet, kitartást és bizalmat követelnek. Reméljük, hogy e téren is mihamarabb látványosakká válhatnak az eredmények. Annyit viszont mindenképp hangsúlyoznunk kell, hogy a felsorolt eredmények java részét saját erőből, mindannyiunk összefogásával és egymás támogatásával sikerült elérni, ami azt bizonyítja, hogy együtt sok mindenre képesek vagyunk, és lehetünk a jövőben is – nyilatkozta Szilágyi Zoltán.
Írta: Ér hangja
Vélemény, hozzászólás?