A népszokásokat életre keltő nagymama-unoka program számos, a húsvéti ünnepi időszakhoz illő  foglalkozásán kipróbálhatták magukat a gyerekek és a felnőttek egyaránt nagypénteken, április 7-én a székelyhídi Ady Endre Magyar Kulturális Központban. A Vénusz Kölcsönös Segítségnyújtás Alapítvány által szervezett esemény célja a régió idősebb lakossága aktív tagjainak bevonásával az érmelléki húsvéti ünnepekhez kapcsolódó szokások, hagyományok, énekek, versek, mondókák, tojásfestési technikák gyerekekkel való megismertetése volt.

Helyi pedagógusok, nagymamák és önkéntes segítők irányítása mellett érdekesebbnél érdekesebb foglalkozások, bemutatók várták az érdeklődőket. Zöld ágakból ajtókoszorú, papírpohárból és fonalból tojástartó kiskosár készült a szorgos kezek alatt. A múzeum másik sarkában lévő asztalnál is nagy gyereksereg gyűlt össze, ők papírból és fonalból különböző húsvéti díszítéseket készítettek, az ünnepre jellemző szimbolikus állatkákat, bárányt és csibét.

Természetesen nem maradhatott el a tojásfestés sem, a résztvevők megannyi különböző technikát próbálhattak ki. A húsvét alkalmából megfestett tojásokat országonként, régiónként eltérő motívumok díszíthetik. Az esemény keretében a gyerekek megismerkedhettek azokkal a módszerekkel, ahogyan régen Székelyhídon festették a tojásokat.  Ugyanakkor más tájegységek tojásfestő technikáiba is betekintést nyerhettek Palczert Judit, a helyi Baba-Mama Kör vezetője segítségével, aki türelmesen megmutatta és elmagyarázta az érdeklődőknek többek között a karcolásos technika, a méhviaszos festés, a gömöri hímestojás-festés és a berzseléses tojásfestés csínját-bínját. A kisebb gyerekek körében a pingálásos technika volt a legnépszerűbb, aminek során a kifújt, hurkapálcikára húzott tojást temperafestéssel díszíthették ízlésük szerint.

Kéry Hajnal, az RMDSZ Bihar megyei nőszervezetének elnöke elmondta, szervezetük tíz évvel ezelőtti megalakulása után azonnal elindított két legfontosabb rendezvénysorozatukkal (Mosolygós karácsony és Húsvéti zsongás) megszólítják a gyerekeket, szülőket, családokat. Hiszen céljuk, hogy minél több olyan rendezvényt szervezzenek, ahol az egész család részt vehet és ezáltal közösséget tudnak építeni. „Nagyon fontos, hogy minden családban azokat a hagyományokat, amelyeket szüleinktől, nagyszüleinktől hozunk, továbbvigyük, gyermekeinket is erre megtanítsuk. Fontos, hogy beszéljünk gyermekeinknek nagypéntek jelentőségéről és magáról a húsvét napjáról a feltámadásról és mindarról, amit ez vallási jelleggel és saját magunknak odahaza jelent” – fejtette ki Kéry Hajnal.

A három generációt átölelő meghitt rendezvényen a Búzavirág Népdalkör előadásában húsvéti népdalokathallhattunk, de nem maradhatott el a locsolás és természetesen az ehhez párosuló locsolóversek előadása sem, sőt a rendezvény végén zenés, táncos népi játékokat is kipróbálhattak a fiatalok.

Örömteli dolog, hogy a húsvéti esemény közel száz látogatójának nagy része gyerekből állt, akik mosollyal az arcukon járták körbe, szemlélték és próbálták ki magukat a foglalkozásokon, ahol minden generáció megtalálta a kedvére való tevékenységet, és kellemes élménnyel gazdagodhatott. Az ünnepi esemény lehetőséget biztosít hagyományaink ápolására és továbbadására a fiatalabb generációk számára.

Az esemény a Vénusz Kölcsönös Segítségnyújtás Alapítvány, a Búzavirág Népdalkör, a Zajgó gyermek néptánccsoport, a helyi pedagógusok, a székelyhídi Baba-Mama Kör közreműködésével és az RMDSZ Nőszervezetének támogatásával valósult meg.


Írta: Ér hangja