A fazekasság mesterségével ismerkedtek meg a László Attila és László Emese nagyváradi várban működő kerámiaműhelyébe látogató diákok Az Érmellék mesterségeinek digitalizálása elnevezésű projekt keretében január folyamán.

Izgatottan léptünk be az aprócska műhelybe. A polcokon szebbnél szebb bögrék, tányérok, igazi mesterművek sorakoztak.  László Attila és László Emese szíves fogadtatása azonnal megmelengette szívünket a hűvös januári reggelen. A diákok helyet foglaltak egy asztal körül, s azonnal neki is láttak a munkának. Agyagot és használati utasítást kaptak, a fiatal kezek pedig ügyesen és kreatívan formázták ujjaik között az agyagot: a kis tálkájuk fedele készült.

A korongnál László Attila fogadta egyenként a fiatalokat, akik köpenyt kaptak a derekukra és a korong már forgott is. Attila a legnagyobb hozzáértéssel magyarázott, hogy hogyan is válik az agyagból igazi érték. Volt, akit a törött kéz sem tántorított vissza, az ő bögréje is elkészült.  László Attila elmondta, hogy egy többnapos szárítást tízórás égetés követ. Az első égetést zsengélésnek nevezik, amelyet 950 Celsius-fokon végeznek, de az égetés függ az agyagtól is. A második égetés már 120 Celsius-fok fölött történik, így fogja kibírni majd a bögrénk repedés nélkül a mikrózást és a mosogatógépet is. Elégedetten és egy újabb mesterséggel „a zsebünkben” mentünk haza.

Az Érmellék mesterségeinek digitalizálása célja, hogy bevonja és megismertesse a helyi diákokkal a térség hagyományos mesterségeit. Az Európai Szolidaritási Testület támogatásával, az Ér Hangja Egyesület szervezésében, a Petőfi Sándor Elméleti Líceum és a székelyhídi polgármesteri hivatal partnerségével zajló projekt tizenkét érmelléki mesterséget mutat be a diákoknak. A tavaly augusztusban kezdődött egyéves program során alkotott, született munkákat kiállítás keretében lehet majd megtekinteni.


Írta: Szegedi Mária