Győzött az érkörtvélyesi Dr. Balasi József Általános Iskola a Ride and Smile projekt keretében rendezett versenyen. A gyerekeink gyűjtötték a legtöbb, egészen pontosan 11 530 kilométert és pontot a mobilapplikáció segítségével a májusi hónapban. A második helyen végzett az olaszországi Instituto Comprensivo Simonetta Salacone, harmadik lett az észak-macedóniai Pestalozzi partneriskola.
A három európai partnerország három iskolája vetélkedőjének ünnepélyes díjátadását iskolánkban tartották június 15-én, ugyanis a soron következő projekttalálkozónak is tanintézményünk adott otthont. A versenyben résztvevő gyerekek értékes ajándékokkal térhettek haza. Természetesen jövőre folytatódik a megmérettetés, igyekszünk kiterjeszteni a vetélkedőt az egész vidékre, bevonva más környékbeli iskolákat is.
Az Erasmus+ program keretében, nyolc európai intézmény együttműködésén alapuló, 2020 végén létrejött Ride and Smile projekt abból a szempontból innovatív, hogy a fenntartható mobilitást népszerűsíti, és teszi ezt olyan módon, hogy az érdekes legyen a gyerekek számára. Egy applikáció segítségével a kisiskolások gyűjtik a kilométereket, majd végül ezeket a kilométereket a projektben résztvevő geoinformatikusok pontokká alakítják. Ez a mobilalkalmazás nemcsak azért érdekes, mert kilométereket lehet vele gyűjteni, hanem egyidejűleg fejleszti a gyerekek idegen nyelvi és digitális kompetenciáit, illetve környezettudatosságra is nevel. A résztvevők által használt program a quickcapture névre hallgató applikáció testreszabott verziója, amit a Salzburgi Paris Lodron Egyetem (PLUS) Geoinformatikai Intézetének (ZGis) munkatársai beépítettek az ArcGis digitális térképkezelő platformba. Ezzel lehetővé tették a gyerekek tevékenysége által megszerzett kilométerek egy helyen történő regisztrálását, tárolását és pontokká való átalakítását.
Mint korábban a Mérföldjáróban beszámoltunk róla, a Ride and Smile konzorciumban öt európai ország képviselteti magát – a koordinátor Olaszországon kívül az észak-macedóniai, belga és osztrák partnerintézmények, Romániából pedig a Dr. Balasi József Általános Iskola. A projekt első találkozója az online térben történt a Covid–19 járvány miatt 2020 decemberében és 2021 januárjában, majd ezt követte az első igazi, személyes találkozó tavaly novemberben a salzburgi PLUS egyetem székhelyén. A januárra tervezett találkozó Rómában elmaradt a járványügyi intézkedések miatt. De március végén már minden partnerintézmény ott tudott lenni az Észak-Macedóniában megszervezett szkopjei, majd pedig a május közepén megtartott római találkozón is. Az érkörtvélyesi iskolát minden esetben három pedagógus képviselte: Kozma-Czintos Felicia-Laura igazgató, Nagy Ádám-István tornatanár és alulírott, mint projektvezető.
A pályázat záróeseménye a novemberben megrendezendő brüsszeli találkozó lesz, amelynek házigazdája a belga fővárosban székelő EUROgeo földrajztársaság, a projekt egyik partnere.
A Rise and Smile két hasznosítható produktuma a már fent említett ArcGis platformba beépített applikáció és egy, az interneten a következő tanévtől elérhető és letölthető didaktikai kézikönyv, amely azoknak a tevékenységeknek a lecketervét tartalmazza majd, amelyeket a tanárkollégák a projekt során dolgoztak ki és próbáltak ki.
Írta: Madarász Annamária, projektvezető
Vélemény, hozzászólás?