Mindszenty-emlékérmet kapott Kovács Ágnes és a Székelyhídi Gyermek Jézus Otthon
Kovács Ágnes és az általa vezetett Székelyhídi Gyermek Jézus Otthon, Kovács Gergely okleveles posztulátor, a magyarországi Mindszenty Társaság képviselője és P. Utasi Jenő, a délvidéki tóthfalusi és oromi katolikus egyházközség plébánosa kapta idén a Mindszenty-emlékérmet.
Kovács Ágnes november 4-én a budapesti parlamentben, ünnepélyes keretek között vehette át a kitüntetést Lezsák Sándortól, az Országgyűlés alelnökétől.
Lezsák Sándor – aki egyben a Mindszenty Társaság elnöke is – az ünnepségen köszöntőjében azt mondta, az Európát ért migránsáradat olyan veszélytudatot hívott elő, amely szerte Európában a keresztény közösségeket joggal foglalkoztatja, és keresik a cselekvés lehetőségét. Annak a meggyőződésének adott hangot, hogy csak keresztény alapelvekben erős nemzet képes olyan cselekvési programot magáénak tudni, amely alkalmas arra, hogy szolgálja a keresztény Magyarország és a keresztény Európa jövőjét. Az Országgyűlés alelnöke a 2004-ben megalakult Mindszenty Társaságról azt mondta: céljuk Mindszenty József életművét a keresztény nemzet szolgálatába állítani és hozzájárulni ahhoz, hogy ezáltal erkölcsben és lélekben is erősödjön a nemzet.
Az emlékérmek átadása után az ünnepség résztvevői megkoszorúzták az egykori bíboros, hercegprímás, esztergomi érsek emléktábláját az Országházban.
Az emlékérem átadási ünnepségére Kovács Ágnes családja, Székelyhíd város polgármestere, valamint barátai és a Gyermek Jézus-otthon állandó támogatóinak kíséretében érkezett.
Minden elismerésünk, Ágnes! Köszönjük a Jóistennek, hogy utad Székelyhídra vezette, s arra kérjük, hogy továbbra is erőben, egészségben tartson meg közöttünk, hogy minden megálmodott terved valóra tudd váltani.
—
Mindszenty József
1892-ben született, eredeti neve Pehm József. Zala megyei plébánossága után 1944-ben nevezte ki XII. Piusz pápa veszprémi püspökké, röviddel ezután a nyilas kormány bebörtönözte. Esztergomi érsek és Magyarország prímása 1945-ben lett, bíborosi rangot 1946-ban kapott. Koholt vádak alapján 1948 karácsonyán bebörtönözték, 1949-ben életfogytiglani börtönre ítélték. Az 1956-os forradalom alatt kiszabadították, a szabadságharc leverése után az Egyesült Államok budapesti nagykövetségére menekült, onnan 1971-ben hagyhatta el az országot és költözhetett Bécsbe, ott halt meg 1975-ben. Végakarata szerint az ausztriai Mariazellben temették el. A rendszerváltáskor, 1990-ben rehabilitálták, 1991-ben pedig ünnepélyes keretek között helyezték örök nyugalomra Esztergomban.
Vélemény, hozzászólás?