Petőfi Sándort és Szendrey Júliát „kérte fel” idegenvezetőnek Böjte Csaba ferences rendi szerzetes
Városunktól a Máramaros megyei Koltóig, a Teleki-kastélyig vezetne az a zarándoklat, melyet Böjte Csaba ferences rendi szerzetes álmodott meg. A résztvevő fiatal párok, házasságra készülők mintegy különleges jegyesoktatásként Petőfi Sándor és Szendrey Júlia életének jelentős helyszíneit járhatnák végig, hogy így készüljenek fel az előttük álló közös életre.
A szerelem, a hűség, a párkapcsolatok és a házasság fontosságára akarja felhívni a figyelmet Böjte Csaba ferences rendi szerzetes legújabb kezdeményezésével, mely a szerelemtanösvény nevet kapta. A különleges ötletet a Dévai Szent Ferenc Alapítvány által működtetett székelyhídi Gyermek Jézus Otthonban mutatta be Csaba testvér. Egy ifjú jegyespárt, Crăciun Richárdot és Gyarmati Andreát kérte fel arra, hogy koordinátorai legyenek a projektnek, és a későbbiekben ők vezessék végig az ide látogató párokat, házastársakat a szerelemösvény különböző állomásain.
Önismereti séta
„Kilenc megállót fogunk ma lehelyezni. Természetesen ezek még nem a véglegesek, mivel nagyon sok munkálat lesz még, így nem szeretnénk, hogy azok sérüljenek. Ezért ahhoz hasonló egyszerűbb oszlopokat fogunk lehelyezni, jelképesen. Ezek a megállók az önismerettől egészen az örök hűségig fognak elmenni. Ez azért nagyon fontos, mert mi úgy gondoljuk, hogy ha valaki nem ismeri saját magát, akkor hogyan akarja megismerni a másikat? Szerintem ez az alapja mindennek, ugyanígy a szerelemnek is” – vélekedett Crăciun Richard.
Mivel közeleg Petőfi Sándor költő születésének 200. évfordulója, és a 2022–2023-as évet Petőfi-emlékévként hirdette meg a magyar kormány, így jött az ötlet, hogy Petőfi és felesége, Szendrey Júlia alakja legyen az, aki végigkíséri a résztvevőket ezen a különleges utazáson. A szerelemösvény kezdete azért esett Székelyhídra, mivel a költő 1843 novemberében itt írta meg A szerelem, a szerelem című versét.
Keresztényi hitvallás
„Azt gondolom, hogy ez a mai világ kicsit olyan felfordult, egyes részei talán mondhatnám úgy is, hogy kifordultak önmagukból. És szerintem nagyon fontos, hogy visszanyúljunk oda, ahhoz a dologhoz, a széphez, a tisztához, az igazihoz. Fontosnak tartom ezt a keresztényi hitvallást mindenképpen ismét előtérbe helyezni… Azt gondolom, hogy ez az ösvény szép és jó lesz azoknak, akik most indulnak el ezen az úton vagy szeretnénk elindulni. Vagy majd ezután fognak ezzel a dologgal foglalkozni, de szerintem azoknak is szép és gazdag lehet ez az ösvény, akik már túlvannak az udvarlás, a szerelem ezen részén. Egyszerűen csak egy szép és romantikus sétának is jó lesz” – nyilatkozta Berekméri Dalma, a szerelemösvény debreceni projektvezetője.
Felkészülés a házaséletre
Miután az eseményt megelőző napokban az önkéntesek megtisztították a Gyermek Jézus Szabadidő- és Sportközpont mögött található egyhektáros területet, így a hétvégén sikerült kijelölni a tanösvény helyét.
Elhelyezték a kilenc állomást jelképező oszlopokat is, ahol a későbbiekben meditációs tereket alakítanak ki. A tanösvény mintegy jegyesoktatásként szolgálna a házasság előtt álló fiatalok számára, akik közösen járhatnák végig a kilenc állomást, miközben végiggondolhatnák életüket, párkapcsolatukat, és így készülnének fel tiszta, örömteli házaséletre és a gyermekvállalásra.
„Mivel a mostani időkben nagyon sok a válás, ezért is szerette volna Csaba testvér ezzel az ötlettel felhívni a figyelmet a párkapcsolatok javítására és ilyen jegyesoktatásra” – mondta Gyarmati Andrea.
Erősítik a határon túli kapcsolatokat
A kilenc megállót hazai és magyarországi vállalkozók, önkormányzatok fogadták örökbe, hogy segítsék azoknak kialakítását és későbbi fenntartását. A negyedik állomást, mely a döntés elnevezését kapta, Debrecen város önkormányzata fogadta örökbe, hogy ezzel is erősítse a határon túli kapcsolatokat.
„Azt gondolom, hogy Csaba testvérrel és az ő tevékenységével való eddigi kapcsolatunk olyan múltra tekint vissza, és ezzel a lépéssel egy olyan jövőre fog előre tekinteni, amely a nemzetünknek az összefogását, együtt gondolkozását elősegíti. A gondoskodó városunk nemcsak a városban lévő karitatív tevékenységet támogatja, hanem a határon túli történetekre is nagy figyelmet szentel. Ez ebben a szerelemösvény-ültetésben és a szimbolikus állomás befogadásában is megvalósul” – közölte Bódor Edit, Debrecen város önkormányzatának referense.
Tanösvényből zarándokút
A székelyhídi tanösvényt a későbbiekben zarándokúttá szeretnék bővíteni. A tervek szerint a résztvevők városunkból indulva, Nagykárolyt, Szatmárnémetit érintve jutnának el Koltóig, ahol Petőfi és Júlia a mézesheteit töltötte. A jelentkezők a Mária- úthoz, vagy a Szent Jakab-zarándokúthoz hasonlóan biciklivel, autóval vagy akár gyalog tehetnék meg a távot, hogy így készüljenek fel az előttük álló házaséletre, vagy hogy ezzel erősítsék és újítsák meg a múltban kötött házasságukat.
Írta: Ér hangja
Vélemény, hozzászólás?