Nagy hangsúlyt fektetnek a pék-cukrász, illetve szakács-pincér szakos diákok oktatására a Nagykágyai 1-es Számú Technológiai Líceum vezetői és élelmiszeripari szaktanárai. Az elméleti és gyakorlati órák mellett tapasztalt szakemberek bevonásával igyekeznek élményekben gazdag, kreatív módon kihasználni a képzés nyújtotta lehetőségeket.

Ennek érdekében január végén az érmelléki származású Perje Csaba Oszkár, a bécsi Ritz-Carlton szálloda főszakácsa mutatta be a diákoknak az ételek mesterfokú elkészítésének csínját-bínját. A neves séf visszatérő látogatója az iskolának, nagyon jó kapcsolatot ápolnak, kölcsönös a szimpátia. Az idei tanévben már másodjára volt a tanintézmény vendége, a következő látogatása áprilisban lesz esedékes.

Mindkét alkalommal a szakács szakon tanuló diákoknak mutatta be néhány ma divatos étel elkészítését és tálalását. Ennek eredményeként az iskola konyháján olyan hideg és meleg ételkülönlegességek készültek, mint például a karotta krémleves, a Benedict-tojás, az avokádókrém céklasalátával, vagy a tejfölös kenyérkorongok füstölt lazaccal. A találkozókra a séf sosem érkezik üres kézzel: mindig hoz néhány érdekes konyhai eszközt, amiknek a használatával megismerteti a diákokat, és amiket az iskolának ajándékoz.

Lazar Gabriella élelmiszeripari szakoktató elmondta: nagyon hasznosak ezek az alkalmak, hiszen ilyenkor a séf nagy türelemmel mutatja be a gyerekeknek, hogyan kell egy-egy ételt előkészíteni, beavatja őket a műveletek folyamataiba, aztán engedi őket magukban dolgozni. Ugyanígy zajlik az ételek feltálalása is: először bemutatja egy-két adagon, aztán a diákok önállóan dolgozhatnak. Pedagógusi szemszögből azt is nagyon lényegesnek tartja, hogy egyrészt az aktuális gasztronómiai trendnek megfelelő ételeket készítenek, másrészt a tálalás tekintetében betekintést nyerhetnek a gyerekek az éttermi stílus világába, hiszen ez is, mint minden, időről időre új divatot követ.

A cukrászkodás kreativitást igényel

A cukrász-pék szakos diákok számára is sikerült egy kívülálló bevonásával színesebbé tenni a tanulás néha monoton folyamatát. Raul Maior belényesi cukrász szintén nem először járt már a nagykágyai iskolában.  Az intézmény élelmiszeripari szaktanára, Mihai Molnar meghívását követően jutott el a diákokhoz. Először szakmai napot tartott a szakács a pék-cukrász tagozatos diákoknak, ahol az édesipari termékek osztályozását, valamint az ezek előállítása során leggyakrabban használt eszközöket és alapanyagokat mutatta be. Gyakorlati tanácsokkal is ellátta a lelkes csapatot, amelyek főleg a receptekre, és a sütemények elkészítése során betartandó lépésekre vonatkoztak. Ezenkívül – ami talán még az előzőeknél is fontosabb – bemutatta, hogy amennyiben az étel elkészítése közben valami balul sül el, milyen módszerekkel lehet ezeket a keletkezett hibákat kijavítani. Az elméleti ismertetést követően rátértek a várva várt gyakorlati részre, és közösen készítették el az előre megbeszélt cukrász termékeket. Ezt a folyamatot gyerekek nagyon élvezték, annál is inkább, mert Raul Maior a díszítést teljes mértékben a kreativitásukra bízta. Lelkesítőleg hatott rájuk, hogy nem volt felállítva sablon, ami szerint dolgozniuk kellett, hanem szabadon használhatták a fantáziájukat.

A fiatal cukrász személyes története szintén lelkesítően hatott a diákokra: az élelmiszeriparhoz kapcsolódó felsőfokú végzettséggel, de olyan emberként, akinek azelőtt nem volt semmilyen kapcsolata a cukrászkodással, egyszer csak úgy érezte, hogy ki szeretné próbálni ezt a mesterséget. Már az elején világossá vált számára, hogy ez az ő útja, mert a termékei nemcsak hogy finomak voltak, de esztétikai szempontból is nagy sikert arattak. Ezt követően végzett el ilyen irányú képzést Barcelonában, hogy az addig autodidakta módon megszerzett ismereteket még jobban elmélyítse. Az ő története rávilágít arra, hogy a diákok mennyire szerencsések abból a szempontból, hogy formális, iskolai környezetben, ingyen tanulhatják meg ezt a mesterséget. Ugyanakkor a közös foglalkozások sikerélménye ösztönzőleg hat rájuk, és mindig nagyon örülnek, hogy az általuk készített édesség nemcsak finom, de egyúttal gyönyörű, ízléses és elegáns is.

Tankonyha szolgálja ki a diákokat és szaktanárokat

Ez a két szak már jónéhány éve létezik az iskolában, ám az évek során nagyon komoly előrelépések történtek a minőségi képzés érdekében. Mindenképp üde színfoltja a hétköznapi oktatásnak a fent említett szakemberek bevonása, ám emellett a technikai felszereltség is hatalmasat fejlődött. A közelmúltban egy új, európai színvonalú tankonyhát rendeztek be az iskola épületében. A professzionális, ipari gépekkel felszerelt konyha teljes mértékben kiszolgálja a diákok és szaktanárok igényeit, és minden tekintetben megfelel a színvonalas szakoktatáshoz szükséges követelményeknek.


Írta: Szücs-Pap Enikő