Lehetőség a helyi szőlős- és borkészítő gazdáknak – Újabb mérföldkőhöz ért a partiumi borászat
Ünnepélyes keretek között felavatták az érmelléki borászati központot február 23-án Székelyhídon. A magyar kormány Schams Ferenc Tervének támogatásával megvalósult projektben az egykori kórház épületét teljesen felújították, így korszerű környezetben működhet városunkban az Erdélyi Magyar Borászok Egyesületének székháza. A telek, ahol a borászati központ épülete is található, egykor a Stubenberg grófi család birtoka volt. A kommunizmus ideje alatt az épület kórházként működött egészen a rendszerváltás utáni évekig, amikor is anyagi okokból kifolyólag 1996-ban bezárták.
A közel 25 év alatt kihasználatlanul álló épületet 2020-ban a helyhatóság koncesszióba adta az Erdélyi Magyar Borászok Egyesületének, megteremtve a térségi borkultúra fejlődésének új lehetőségeit.
Az avatáson Béres Csaba polgármester kiemelte, hogy borászati szempontból Székelyhíd az Érmellék egyik kiemelkedő települése, ahol szőlőtermesztéssel és bortermeléssel foglalkoztak már több száz évvel ezelőtt is. A fennmaradt dokumentumokból nagyon jól tudjuk, hogy a Stubenberg grófok uradalma két pillérre helyezkedett, egyik az állattenyésztés, a másik pedig a borászat. Ebből fakadóan nagyon sok pince található városunkban. A 80 millió forint (kb. 1 millió lej) értékű beruházás eredményeként megnyílt új központ és lehetőségei beleillenek abba a stratégiába, amit például a Nagykágyai 1-es Számú Technológiai Líceum is vall. Ennek lényege, hogy a mezőgazdasági fejlesztés egy olyan perspektíva, amely lehetőséget teremt a fiatalok itthon tartására azáltal, hogy ösztönözzük őket egy olyan gazdaság felállítására, amely a borászattal együtt tud működni – fogalmazott a városvezető.
Székely Noémi, az egyesület ügyvezető igazgatója kifejtette: egy évtizedes hiányt pótol az átadott épület, hiszen a borászoknak nem állt rendelkezésére a közelben olyan laboratórium, ahová elhozhatták boraikat. Sokáig Nagyváradra vagy messzebbre kellett utazniuk ilyen célból. Persze idővel nyíltak a környéken laboratóriumok, de Székelyhíd a borvidék egyik szíve és a közepe, és fontos volt, hogy itt helyben is tudják ezzel támogatni a helyi borászokat, valamint lehetőséget biztosítani képzések szervezésére is.
„A mai fejlett világban nagy szükség van a minőségi borok előállítására és ismeretére tudományos szempontból is. A minőség megállapítása laboratóriumi eszközök segítségével, paraméterek meghatározásával történik” – fogalmazott Balla Géza borász, az Erdélyi Borászok Egyesületének elnöke. Hozzátette, hogy a borászat és a szőlészet is óriási fejlődésen ment keresztül az elmúlt évtized alatt. Új szőlőtelepítéseket hoztak létre európai uniós pályázatok támogatásával, és nem csak szőlőterületek, hanem modern borászatok is épültek, amelyek nagyban segítették a minőségi borok kialakulását és fejlődését, ami meglátszik egész Erdélyben, Romániában és egész Európában. „Ami a régiót illeti, kicsit lassabban történt a felzárkózás, de hogy tovább fejlesszük boraink minőségét az egész Partiumban, ahhoz műszerekre és laboratóriumra van szükség” – mondta a borászegyesület elnöke.
Az Erdélyi Borászok Egyesülete egyébként több továbbképzési programot is kitűzött céljául projektek, pályázatok keretében, mellyel a szőlős- és borkészítő gazdák felzárkóztatását célozzák.
Az átadón tiszteletét tette Nagy István, Magyarország agrárminisztere, aki hangsúlyozta a történelmi magyar borvidékek újbóli életre keltésének fontosságát, hiszen ezzel több száz embernek lehet munkát és megmaradást biztosítani, és ezzel egy biztos jövőképet adni. Az ünnepélyes átadást követően az érköbölkúti Csorgó néptánccsoport tagjainak előadását láthatták a jelenlévők, majd állófogadással és a borkóstolóval zárult az esemény.
Írta: Szyártó József
Vélemény, hozzászólás?