^ Vissza Fel
mezőgazdaság címke bejegyzései:

Etessük télen a madarakat

Közélet    2022. február 16. szerda 

Gyermekkoromban, mikor a telek még hosszúak és hidegek voltak  és a hó november végétől egészen február végéig borította a tájat, csodálkozva néztem a szüleimet, amikor egy-egy darab szalonnát a ház előtti lugasra akasztottak. Nem tudtam, miért teszik ezt? Aztán hamarosan a szalonna körül megjelent egy kis sárgás-kékes-szürkés madár, majd odarepült és vidáman csipegetett belőle. Ez a kis madár a cinege volt. Akkor jöttem rá, hogy a szüleim a madaraknak tették ki a szalonnát, hogy a nagy hidegben nekik is legyen mit enniük.

Agrárfórum az innovatív mezőgazdasági technológiákról

Kultúra  ,   2022. február 16. szerda 

Mezőgazdasági találkozót tartottak február második hetében a székelyhídi múzeumban a Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesület szervezésében. A cél a gazdák informálása volt a klímaváltozás eredményeként kifejlesztett új lehetőségekről, továbbá a párbeszéd és az információcsere lehetőségének biztosítása. Az eseményen a Galldorf Zrt. képviseletében Polgár Zoltán kereskedelmi igazgató, majd az MG Romania kft. képviseletében Végh András ügyvezető igazgató tartott előadást az újkeletű vetőmagjaikról, mint például a különböző kukoricafajtákról vagy a szójáról, amely műtrágya nélkül is magas hozamot tud produkálni.

Ezután Zsjak Zoltán, a Sinte Group ügyvezetője és cégalapítója előadása következett az általuk gyártott terménytárolókról és feldolgozó technológiákról, melyek megkönnyíthetik a gazdák hétköznapjait.

Gyümölcsfák metszése tél végén Érolaszi határában

Kultúra    2022. február 15. kedd 

A téli hónapok végeztével a gyümölcstermesztők már készítik a metszéshez szükséges szerszámokat, metszőollókat. Indulhat a metszés, hiszen akinek több hektárnyi gyümölcsöse van, annak időbe telik minden fát megmetszenie, ha saját maga végzi ezt a feladatot. A gyümölcsfák metszését rendszerint nem is szeretik mással végeztetni a gondos gyümölcstermesztők, hiszen sok múlik azon, hogy mely ágakat távolítják el a fákról. A helyes metszés nagy odafigyelést és bizony sok évnyi tapasztalatot igényel. Másrészt, ahogy a szólás tartja, ahány ház, annyi szokás. Így van ez a metszéssel is, hiszen minden gazda kicsit másként csinálja, úgy, ahogy az ő szemszögéből a legjobbnak látja. Persze nem utolsó szempont az sem, hogy a gyümölcsöst milyen formában szeretné az ember kialakítani, hogyan műveli.

Disznóvágás: így védekezzenek a trichinellózis ellen

Közélet    2022. január 18. kedd 

A tél jellemzően a disznóvágások, disznótorozások időszaka. A falusi gazdálkodó ember ilyenkor összehívja a családot, és közösen dolgozzák fel a levágni való hízót, hogy legyen friss húsból készült étel az ünnepi asztalon, valamint sonka, kolbász, szalonna. Ez a hagyomány emberemlékezet óta így zajlik.

A romániai sertéspestis 2017-es kirobbanása óta a falusi gazdaságokban a sertésállomány igencsak megcsappant a hízók nevelése és szaporítása terén is. Ezt a hiányt Románia a sertéshús importjával próbálja megoldani. Mára a nálunk elfogyasztott sertéshús 70 %-a külföldről származik. Valószínűleg ez a nagy mennyiségű hús nem természetes körülmények között tartott állatokból származik. Különböző hírportálokon gyakran látni olyan tartalmakat, amelyek arról szólnak, hogyan növelik meg mesterségesen a feldolgozott sertéshús tömegét, amelynek fogyasztása az emberi szervezetre bizonyosan nincs jó hatással.

Gépekről, felszerelésekről a gazdafórumon

Közélet  ,   2022. január 3. hétfő 

Egynapos gazdafórumot és vásárt szervezett Székelyhídon a Partiumi Falugazdász-hálózat december második felében érmelléki munkatársai, valamint a Romániai Magyar Gazdászok Egyesülete együttműködésével.

A  gazdafórumon a résztvevőket házigazdaként Nagy Miklós, a Romániai Magyar Gazdák Egyesület (RMGE) Bihar megyei szervezetének elnöke köszöntötte, majd Csüdöm István, a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. nagyváradi irodavezetője vette át a szót.

A fűszerpaprika rejtelmei

Közélet    2021. december 2. csütörtök 

Itt van a tél, ünnepek előtt pedig a disznóvágások időszaka. A házi finomságok elkészítéséhez sok fűszerre van szükségünk, amelyek közül a fokhagymát és a fűszerpaprikát mi is meg tudjuk termeszteni. Ez utóbbi rejtelmeibe Gődér Gyula székelyhídi fűszerpaprika-termesztő avatott be.

– Honnan jött az ötlet, hogy paprikát termesszetek?

– Jó pár éve csak saját részre ültettünk néhány sor paprikát a kertbe, de bő termést értünk el, így rokonoknak, barátoknak ajándékoztunk őrölt paprikát. Annyira nagy sikere volt, hogy másik évben úgy döntöttem, hogy az egész kertet paprikával rakom be.

Zöldségek és gyümölcsök tárolása

Közélet    2021. november 29. hétfő 

Amióta világ a világ, a gazdálkodó ember mindig arra törekedett, hogy a megélhetését egész évben biztosítsa, tavasztól egészen őszig.

A természet rendjét követve, a falusi ember ősszel felszántotta a földet, elvetette a búzát, majd pedig elültette a gyümölcsfákat. Tavasszal következett a napraforgó, kukorica elvetése és a veteményezés a zöldségeskertben. Szorgos kezek rakják el a burgonyát, eldugdossák a fokhagymát, vöröshagymát, elvetik a mákot, sárgarépát, petrezselymet, céklát, paszulyt, tököt és egyebeket. Amikor a melegágyban nevelt palánták megnőnek, akkor azokat is ki lehet ültetni a kertbe, így kerül paradicsom, paprika, káposzta, karalábé, padlizsán a családi asztalra. Ha a gazda és a gazdasszony gondoskodik a gyomnövények és kártevők kiirtásáról és az időjárás is kedvező, akkor a kert egész évre biztosítani tudja a család szükségleteit. Az ügyes gazdasszonyok kamráiban őszre már sok zöldségből és gyümölcsből készült finomság sorakozik: befőttek, lekvárok, savanyúságok, szörpök, paradicsomlé, zakuszka.

Az érmelléki háztáji sertéstartás múltja, jelene és jövője

Közélet    2021. november 10. szerda 

Számos ok miatt visszaszorult az egykor általános sertéstartás egy emberöltő alatt. Az EU-előírások betartása elnehezítette, a 2017-es sertéspestis pusztítása pedig padlóra küldte az ágazatot Érmelléken is. A bizonytalanság ellenére Érköbölkúton megcsillant a jövő reménye!

A ’90-es években Románia sertésállománya igencsak gazdag volt. A falvakon, községekben élő emberek többsége otthon tartott sertést.  Nem volt ritka az olyan falusi gazdaság sem, ahol a sertések száma, malacokkal, kocákkal, hízókkal meghaladta a száz darabot is.  Szegény volt az a ház, ahol nem volt legalább két-négy koca. Mivel mindenki rendelkezett saját szántófölddel, amit legtöbbször maga művelt vagy saját részre műveltetett, ezért kialakult a takarmány is a jószágok számára. Ekkor sok munkálatot végeztek jószágokkal, kézi erővel is. Az állami sertésneveldékben is rengeteg jószágot hizlaltak. Ennek egy részét saját feldolgozásra tenyésztették, más részét pedig exportra.