Természetbarát iskola címet nyert a Bihardiószegi 1-es Számú Általános Iskola a diákok és irányítótanáruk szorgos munkájának eredményeként a Román Madártani Egyesület (SOR) által meghirdetett, azonos elnevezésű programban.
A 2021-2022-es tanévben a nagykágyai iskolához hasonlóan a bihardiószegi tanintézmény is versenybe szállt a cím elnyeréséért, és sikeresen teljesítettek is minden kritériumot, így szeptembertől már az ezt igazoló táblácska fogja díszíteni az iskola falát. Szabó Melinda, az iskola biológia szakos tanára és a helyi programfelelős elmondta, hogy a cím elnyeréséhez számos tevékenységben részt kellett venniük, elméleti és gyakorlati kihívásokkal is szembe kellett nézzenek a diákok.
A projekt megálmodói által előre megszabott tevékenységeket öt nagy kategóriába osztották, mindegyikben több lehetséges feladatot adtak meg. Ezekből kategóriánként legalább egyet kivitelezniük kellett az iskoláknak ahhoz, hogy sikeresen teljesítsenek. A bihardiószegi diákok és irányítótanáruk lelkesedését mutatja, hogy ők minden kategóriából legalább kettőt-hármat elvégeztek. Októberben kezdték el a különböző tevékenységeket, amik közül néhánynak a megvalósításában az iskola tanítónői is részt vállaltak a kisebb osztályokkal. A gyerekek nagy lelkesedéssel és szívvel-lélekkel teljesítették a feladatokat egészen május végéig, hiszen ekkor járt le az idei tanévre vonatkozó program.
Mint megtudtuk, a tanárnő által tanított minden osztály részt vett a tevékenységek valamelyikében, a végeredmény pedig magáért beszél. Egy online fajfelismerő vetélkedő során a környékre jellemző állatfajokat kellett megnevezniük. Azonkívül, hogy megtartották a Föld, a víz, a fák és a madarak világnapját és plakátokat készítettek, számos olyan tevékenységük is volt, ami azóta is az iskolát szépíti. Madáretetőket építettek és a madarakat egész télen át etették, de készült darázsgarázs is, megszépült az iskola virágoskertje, és számos orgonacsemetét ültettek, hogy a madaraknak még nagyobb életteret biztosítsanak a tanintézmény udvarán. Matricákat ragasztottak az iskola ablakaira, hogy megelőzzék a madarak ablaknak ütközését, újrahasznosított díszeket készítettek a község karácsonyfájára – játszva tanulták, hogyan tehetnek ők is azért, hogy egy természetbarátabb világban éljünk. A kicsik egy rajzversenyen is részt vettek, ahol Fazekas Mónika tanítónő irányításával Szűcs Henrietta IV. osztályos tanuló országos második helyezést ért el.
Ugyanakkor többszöri alkalommal szemétgyűjtési akciókat is tartottak, aminek az eredményeként sikerült hét tonna kartont, három tonna műanyagot, illetve 150 kilogramm kupakot összegyűjteniük, utóbbit jótékonysági célra ajánlották fel.
A szorgalom és a sok fáradozás elismeréseként szeptemberben megkapja a tanintézet azt a táblácskát, amely azt igazolja, hogy természetbarát iskola lettek, ezt a címet viszont innentől kezdve minden évben meg kell majd védeniük.
Írta: Szücs-Pap Enikő
Vélemény, hozzászólás?