
Itt van a tél, ünnepek előtt pedig a disznóvágások időszaka. A házi finomságok elkészítéséhez sok fűszerre van szükségünk, amelyek közül a fokhagymát és a fűszerpaprikát mi is meg tudjuk termeszteni. Ez utóbbi rejtelmeibe Gődér Gyula székelyhídi fűszerpaprika-termesztő avatott be.
– Honnan jött az ötlet, hogy paprikát termesszetek?
– Jó pár éve csak saját részre ültettünk néhány sor paprikát a kertbe, de bő termést értünk el, így rokonoknak, barátoknak ajándékoztunk őrölt paprikát. Annyira nagy sikere volt, hogy másik évben úgy döntöttem, hogy az egész kertet paprikával rakom be.
– Milyen fajtákat termesztetek? A palántákat magatok nevelitek vagy azokat vásároljátok?
– Több fajtát is kipróbáltunk, de végül két nagy fajtánál maradtunk: a kalocsainál és a szegedinél. Magunk neveljük a palántákat is, melegágyban. Az én feladatom a melegágy elkészítése, a többit a feleségem, Vali csinálja.

– Elárulnál néhány technológiai tudnivalót?
– Nincs ebben semmi titok. 70 cm-es sortávolsággal és 30-35 cm-es tőtávolsággal dolgozunk. A palánták öntözésére pedig csepegtető rendszert használunk.
– A feldolgozás, tudom, nem könnyű feladat. Ezt is a család végzi?
– Így van, ez volt a legnagyobb kihívás. Szedés után speciális, szellős rafiazsákokba tesszük és felkötjük az eresz alá. Így történik az előszárítás. De ahhoz, hogy meg tudjuk őrölni, teljesen meg kell szárítani. A paprika szárítását régen kenyérsütés után a kemencében oldották meg, de ezt a műveletet én egy saját készítésű szárítóban végzem. A paprikadarálót is egy kuktából készítettem, de most már szeretnék vásárolni nagyobb kapacitású, gyári darálót.
– Hogyan értékesítitek az őrleményt?
– Hála Istennek ezzel van a legkevesebb probléma. Ismerősök, régi vevők és a hentesek előre szólnak és jönnek érte.
Írta: Gődér Imre falugazdász
Vélemény, hozzászólás?