Számos hívő vett részt azon a vallási, kulturális és művészeti rendezvényen, amelyet Románia nemzeti ünnepének előestéjén, november 26-án, vasárnap szervezett a székelyhídi Szent Mihály és Gábriel arkangyalok és Szent Miklós román ortodox egyházközség. Az események két helyszínen zajlottak, a helyi ortodox templomban és a Szabó Ódzsa Városi Színházban. Az ünnepi program a szentmise celebrálásával kezdődött a templomban, amelynek védőszentjei Mihály és Gábriel arkangyalok, valamint Szent Miklós püspök. A hívek örömmel vettek részt a szertartáson, amelyet közösen celebráltak a helyi ortodox lelkész, Vlad Sergiu Șuteu és a vaskohszohodoli (Izbuc) kolostorból  – Bihar megye legrégebbi ortodox szerzetesi közösségéből – érkezett Silvestru Vid szerzetespap.

A liturgia után megemlékeztek a román nemzet minden hőséről, akik a harcmezőkön haltak meg a szabadságért, a hitért, a haza védelméért és a nemzet egyesítéséért.

Ünnepi beszédében Vlad Sergiu Șuteu kihangsúlyozta a nép és a haza iránti szeretet fontosságát a jelenlegi helyzetük tükrében: „szeretni a hazánkat mindenekelőtt azt jelenti, hogy tiszteljük a múltunkat, amelyben elődeink és őseink több mint kétezer éven át vérükkel vörösre festették és csontjaikkal kifehérítették ezt a földet azért, hogy mi ma szabadon és méltósággal élhessünk”.

Az események ezután az ország első egyesítője, II. (Vitéz) Mihály havasalföldi vajda (Mihai Viteazul) bronz képmásával ellátott márványtábla felszentelésével folytatódtak Călin Gheorghe Cotrău főesperes jelenlétében, majd a jelenlévők koszorúkat helyeztek el a templomkertben felállított keresztnél. A hősök tiszteletére koszorút helyeztek el többek között: Călin Gal, a Bihar Megyei Tanács alelnöke, Béres Csaba, Székelyhíd polgármestere, Barta Imre, a helyi Petőfi Sándor Elméleti Líceum igazgatója, Cătălin Florian Secară főparancsnok-helyettes, székelyhídi rendőrfőnök, Szegi Márk alhadnagy, a helyi tűzoltóállomás parancsnoka, Nicolae Duță és Nicolae Iacob, a Szociáldemokrata Párt (PSD) képvisetében, Dumitru Negruț, a székelyhídi orvosi rendelők képviselője, Ilie Haiduc és Aurel Bâț, a helyi ortodox egyházközség tanácsosai, és végül, de nem utolsó sorban Călin Cotrău, Margitta főesperese Silvestru Vid szerzetespappal és Vlad Sergiu Șuteu atyával közösen.

A román nemzeti ünnepnek szentelt programok este a székelyhídi színházban folytatódtak, ahol hazafias énekekből és román néptáncokból álló műsorösszeállítást láthattak a résztvevők.

A program megnyitóján elhangzott Románia nemzeti himnusza és egy közös imádság, majd Vlad Sergiu Șuteu ünnepi beszédet mondott a nemzeti ünnep jelentőségéről, valamint az elődeink által az országért tanúsított buzgalomról: „Amikor túl akarsz lépni keresztény hagyományaidon, gondolj arra, hogy kétezer évvel ezelőtt egy öregember sírt érted a tenger partján! Ő Szent András apostol, aki kereszténnyé tette a román népet. Kedves román testvérem, a te hited könnyekből született. Ne dobd el a két évezredes fekete kenyeret, amely könnyekkel és szenvedéssel keveredett. Ne hagyd, hogy elpazarolódjon uralkodóink, őseink és szüleink jámborsága, buzgósága és áldozatkészsége, azoké, akik kétezer éven át védték hazájukat és ezt a hitet” – mondta.

A program ezután Béres Csaba polgármester beszédével folytatódott, majd a szatmárnémeti Argus együttes tagjai a nemzeti ünnep és egyben a Megváltó Krisztus születése ünnepének ünnepi hangulatába vezették a közönséget a hazafias és karácsonyi dalokon keresztül. A helyi ortodox egyházközség fiataljai az atyával közösen szintén előadtak két-két hazafias dalt és karácsonyi éneket. A jelenlévők három, a megye és hazánk különböző részeiről származó néptáncelőadást is láthattak, amelyeket a Vetre Bihorene együttes adott elő Dumitru Cora koreográfus vezetésével. A nemzeti ünnepnek szentelt megemlékezést Vlad Sergiu Șuteu atya zárta a következő szavakkal: „Imádkozom a betlehemi barlangban született Gyermek Jézushoz, hogy öntsön mindannyiuk szívébe örömet, egészséget, beteljesedést és minden jót, növelve a nemzet és a haza iránti szeretetet, az Isten minden teremtménye iránti szeretetet.”


Írta: Vlad Sergiu Șuteu