A mesterséges intelligencia volt a fő témája a gyulai (Magyarország) és székelyhídi nyugdíjascsoport szeptember eleji, háromnapos találkozójának. Mint arról korábban már beszámoltunk, az Ér Hangja Egyesület júliusban indította útjára azt az ingyenes és interaktív képzéssorozatát, melyben partnerszervezete a Premier Művészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola, s melynek célcsoportját romániai és magyarországi nyugdíjasok alkotják. A Click it until you make it! (Kattints, amíg megcsinálod) elnevezésű nyertes Erasmus+ projekt fő célja, hogy oktatóvideókon keresztül tanítsák az időseket a digitális eszközök, illetve az internet hatékony és biztonságos használatára, lépést tartva a rohamosan fejlődő, egyre digitalizáltabb világunkkal.
A mostani találkozó ennek a képzéssorozatnak a harmadik állomása volt, az előző kettőt Székelyhídon szervezték a nyár folyamán. Úgy tűnik, a téma kifogyhatatlan, az idősek pedig nagyon nyitottak az új ismeretekre, habár a képzés már több hónapja tart. Ez alkalommal a mesterséges intelligencia (MI) fogalmával, használatával ismerkedtek meg az idősek. Ligh András szakmai előadásában az MI egyre nagyobb térhódításáról, ennek működéséről, illetve esetleges veszélyeiről beszélt a résztvevőknek. A nyugdíjasok számos feltett kérdése és a döbbent arcok arról árulkodtak, hogy a téma merőben új, ugyanakkor nagyon izgalmas volt számukra. Emellett szóba kerültek olyan, kifejezetten időseket fenyegető internetes veszélyek is, mint az úgynevezett „unokázós csalás”, mely Magyarországon sajnos nagyon elterjedt. (Az unokázós csalás olyan átverés, amelyben a sarlatán – aki rendszerint tekintéllyel rendelkező személynek, például rendőrnek, orvosnak vagy ügyvédnek adja ki magát – a megcsalni óhajtott személy olyan rokonát vonja be, aki bajba keveredett vagy azonnali pénzátutalást igényel. Ez a tény természetesen nem igaz vagy nincs vészhelyzet, és az áldozat, aki pénzt küldött rokonának/unokájának, elveszítette a pénzt – szerk. megj.) Ezen kívül szóba került néhány, a korábbi alkalmakon már említett téma is, melyek fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni. Ilyenek az adatbiztonság, az internetes és banki csalások vagy a különböző szűrők beállítása internetezés közben.
A szakmai előadáson melletti kötetlen kerekasztal-beszélgetéseken, tapasztalatcserén jó ismerősökként köszöntötték egymást a székelyhídi idősek és a Gyulai Nyugdíjasok Polgári Egyesületének tagjai az előző találkozások eredményeként a Gyulai Civilház udvarán. A kedvező időjárásnak és a helyi szervezők figyelmességének köszönhetően a városunkbeli nyugdíjasoknak lehetőségük nyílt részt venni egy gyulai városnézésen, de a helyi várfürdőt is kipróbálhatták, ami osztatlan sikert aratott a körükben. A tartalmas hétvége után a székelyhídi küldöttség számos új ismerettel gazdagodva, kellemesen elfáradva tért haza. A Click it until you make it! kisléptékű stratégiai projekt az Erasmus+ KA210-ADU – Small-scale Partnerships in Adult Education program finanszírozásával valósul meg.
Írta: Ér hangja
Vélemény, hozzászólás?