Közzétette a Tanügyminisztérium a 2024/2025-ös tanévre szóló bölcsődei és óvodai beiratkozás menetrendjét és módszertanát.

Legelőször a visszairatkozások fognak lezajlani május 20–24. között, ekkor a szülők azokat a gyermekeket írathatják vissza a tanintézményekbe, akik a 2023/2024-es tanévben már bölcsődébe vagy óvodába jártak, és ott szeretnének maradni  továbbra is. Ebben az esetben csak egy írásos kérvényre van szükség. A visszairatkozás eredményeit és a megmaradt helyek számát május 24-én 14 óra után teszik közzé. A beiratkozás első szakasza május 27. és június 14. között zajlik, az eredményeket és a megmaradt helyek számát pedig június 14-én függesztik ki. A beiratkozás második szakasza június 17. és július 5. között lesz, az eredményeket és a helyek számát július 5-én közlik. Az első két szakaszt követően augusztus 19–29. között, a kiigazítási periódusban írathatják be azokat a gyerekeket, akik helyhiány vagy egyéb okok miatt nem vettek részt az első két szakaszban, illetve nem jutottak be egyetlen intézménybe sem. Az eredményeket augusztus 30-án függesztik ki.

Az állami bölcsődékbe való beiratkozás esetében a dossziékat a Nagyváradi Szociális Ellátási Igazgatóság (DASO) Teleki/Primăriei utca 42. szám alatti székhelyén lehet leadni az ügyfélszolgálatnál, a következő program szerint: hétfőn, kedden és szerdán 7.30–16.30, csütörtökön 7.30–18.30, pénteken pedig 7.30–16 óra között, viszont a benyújtás utolsó napján, június 14-én 12 óráig lehet leadni a dossziékat, hogy még aznap ellenőrizni lehessen azokat – áll a DASO közleményében. Az óvodai beiratkozáskor a kiválasztott intézményekbe kell elvinni a szükséges dokumentumokat, amelyek a következők: típuskérvény, a gyermek születési anyakönyvi kivonata (eredeti és másolat); a szülő/törvényes gyám személyi igazolványa (eredeti és másolat); munkavállalói igazolás mindkét szülő részéről; esetenként egyéb igazolások és dokumentumok. 

Túljelentkezés esetén a módszertan általános és a tanintézmény saját kritériumai alapján rangsorolják a gyerekeket. A beiratkozási módszertan általános kritériumai többek között a következők: a gyermek életkora; a gyermek lakóhelye vagy a szülők/törvényes gyám munkahelye az oktatási intézmény közelében van; mindkét szülő dolgozik; valamelyik szülő nappali tagozaton tanul; a gyermek gyámságban vagy törvényben meghatározott különleges védelmi intézkedésben részesül; legalább az egyik szülő nyugdíjas, rokkantsági igazolással rendelkezik vagy munkanélküli; a szülőnek/törvényes gyámnak a gondozásában van egy másik kiskorú gyermek is, és/vagy ugyanabba a tanintézménybe jár stb. Amennyiben a kérelmek száma meghaladja a bölcsődei vagy óvodai helyekét, a teljesített általános kritériumok száma alapján történik a gyermekek elosztása. Minél több kritériumot teljesít a gyerek, annál több pontot kap. Az utolsó helyek betöltése esetében, ha kritériumegyenlőség van, akkor ezek sorrendjét veszik figyelembe. Bővebb információk a Bihar Megyei Tanfelügyelőség (isjbihor.ro), valamint a DASO (daso-oradea.ro) honlapján érhetők el. – erdon.ro