
Az utóbbi napokban több amerikai újságíró fiókját blokkolta a LinkedIn szakmai közösségi oldal kínai platformján „tiltott tartalom” címén. Az egyik érintett az Axios kínai tudósítója. Az amerikai lap szerint azért necces a lépés, mert nem közvetlenül a kínai hatóságok keze van a dologban, hanem maga a LinkedIn utasította a saját munkavállalóit, hogy Peking óhajának megfelelően cenzúrázzák a tartalmakat és kezeljék azt, hogy a kínai felhasználók mit látnak az oldalon.
A sajtószabadságot propagáló PEN America vezérigazgatója figyelmeztetett: ha a Microsoft tulajdonában álló LinkedIn magatartása lesz a norma, akkor lényegében azt az üzenetet közvetítik a világnak, hogy teljesen rendben van a kínai kormány cenzúraigényeinek eleget tenni globálisan. Ez pedig a sajtó- és szólásszabadságot fenyegeti. Az utóbbi hónapokban számos kutató, akadémikus és külföldi kormányzati dolgozó oldalát blokkolta a LinkedIn kínai platformján – hangsúlyozza az amerikai lap. A közösségi oldal az üggyel kapcsolatban azt nyilatkozta az Axiosnak, hogy mint globális platform, eleget tesz a törvényi követelményeknek Kínában, a blokkolt személyek profiljai más országokban továbbra is elérhetőek.
Arra viszont nem válaszoltak, hogy melyik kínai törvényt sértették meg a blokkolt profilok „tiltott tartalmai”, és hogy a cégnek van-e egy olyan listája az úgynevezett tiltott tartalmakról, amelyek alapján szűrik a kínai felületet. Peking több amerikai online cégnek feltételül szabta a cenzúrát ahhoz, hogy engedélyezzék a működésüket a hatalmas kínai piacon. Egyes cégek ezt visszautasították, a Facebook, a Twitter, a YouTube és az Instagram is elérhetetlen az ázsiai óriásban. – index.hu
Vélemény, hozzászólás?