
Húsz év alkotói munkafolyamat eredménye az a hiánypótló könyv, amelyet több erdélyi város után a hétvégén Nagyváradon is bemutattak: Visky András Kitelepítés című, a román gulág világát bemutató önéletrajzi regényével a XIII. Nagyváradi Könyvmaraton keretében ismerkedhettek meg az érdeklődők.
„Az 1956-os forradalom után Visky András református lelkész édesapját huszonkét év börtönre és teljes vagyonelkobzásra ítélték, édesanyját – hét gyermekükkel együtt – kitelepítették a Duna-deltával határos Bărăgan sztyeppe egyik lágerébe. Az olvasó egy szovjet mintára létrehozott és fenntartott romániai munkatábor hétköznapjait, a sok nemzetiségű foglyok furcsa történeteit ismeri meg, a legkisebb gyermek nézőpontjából. A regény középpontjában az anya áll, a gyermekei életéért küzdő fiatal osztrák nő. Egy szerencsés véletlen folytán náluk marad a családi Biblia, ebből az egyetlen könyvből az anya naponként felolvas. Ezek a bibliai történetek adják az elbeszélés keretét. A regény azonban nem fejeződik be a szabadulással, a szülőket és a hét gyermeket a román titkosszolgálat továbbra is szemmel tartja” – olvasható a 822 számozott mondatból álló, a Bibliához hasonlóan fejezetekből és szakaszokból álló regény fülszövegében, amely által az olvasó rálátást nyer az alkotás történelmi keretére. Az önállóan, az időrendi sorrend felborításával is olvasható szakaszok megírása az író számára egyfajta önmegismerési folyamat, lelki gyakorlat volt – hangzott el a Visky Andrással folytatott beszélgetés során. A mű a szépirodalom, a fikció és a tényirodalom határán mozog, „fikció egyezéséért a valósággal a valóság a felelős” – olvashatjuk a regény első oldalán. A regényt az emlékezés szubjektivitása is átszövi, hiszen a kitelepítés idején kétéves szerző – akit akkor abszurd módon a hivatalos dokumentumban ellenforradalmárnak („contrarevoluționar”) tituláltak – családtagjai visszaemlékezéseiből rekonstruálja a Lătești-i lágerben megélteket, ugyanakkor titkosszolgálati iratok adatai, újságcikk-részletek is beépülnek az alkotásba.
A Szűcs László vezette beszélgetés során a cím keletkezésének történetére is fény derült: útban Budapest fele a vonaton ukrán menekültekkel, anyákkal és gyerekeikkel, találkozott, amely látvány saját édesanyjára emlékeztette. „A kitelepítés nemcsak akkor van benne az időben, hanem itt van velünk. Egy olyan kulturális közegben élünk globálisan, amikor az intimitásunkból kitelepít minket a digitális technológia: úgy érezzük, hogy bárhova mennénk, nem vagyunk egyedül, holott az embernek szüksége van arra, hogy egyedül legyen” – fogalmazott az író.
A könyvbemutatón – amelyen az író részleteket olvasott fel regényéből a közönség részéről bemondott számok alapján – lehetőség volt a könyv megvásárlására is, amit a szerző dedikált.
A Könyvmaraton szombati napja Orlando Balaș Három kényelmetlen darab (ford. Magyari Sára és Molnár Judit) című, színműveket tartalmazó könyvének bemutatásával, illetve a Tabéry-díj átadásával zárult, amelynek első helyezését idén Tankó Andrea sepsiszentgyörgyi fiatal kapta. Az este Hilgert István Váradi történet című kötetének bemutatásával zárult. – erdon.ro
Vélemény, hozzászólás?