Májusban írták ki a tendert a lankási (Luncasprie) Vida-tó ökológiai állapotának helyreállítására, írja közleményében a Bihar Megyei Tanács. A dokumentumban beszámolnak arról, hogy a közbeszerzési eljárás során négy ajánlat érkezett a munkálatok elvégzésére, ezeknek az elbírálása zajlik jelenleg. Az ajánlattevő konzorciumok a következők, az elsőként említett cég a vezető vállalata a társulásnak: az egyik a Dumexim és Repcon, a másik a Senera, a Tisoti Exim és Citadina cégekből álló konzorcium, a harmadik a Madlev Cons, a Campeador, az Ertugu Neoconstruct és a Romwaclean Construct, míg a negyedik a Global Industrial és a CML.RO konzorciuma.
A munkálatok során iszapmentesítik a gyűjtőtavat, az évek során összegyűlt lerakódások miatt ugyanis nagy mennyiségű kő, iszap, növényi törmelék stb. gyűlt fel, ami a vízmennyiség csökkenéséhez vezetett. A munkálatok célja az is, hogy biztosítsák a természetes élőhelyek védelmét, megőrzését és helyreállítását, továbbá, hogy biztosítsák Bihardobrosd község háztartásainak vízigényét. A munkálatok nyomán a tó térfogata is növekedni fog. A beruházás becsült költségvetése 12.786.871 lej áfa nélkül, a kivitelezési időszak öt hónap.
A közleményben beszámolnak arról is, hogy a beruházás a Védett Természeti Területek Országos Ügynökségével (ANANP) partnerségben megvalósuló projekt részeként jön létre, a 2014–2020-as időszakra vonatkozó Nagy Infrastrukturális Operatív Program finanszírozási forrásaiból. Az átfogó projekt részeként, de külön pályázat keretében három menedzsment, kutatási és környezeti nevelési központot, valamint egy biodiverzitással foglalkozó látogatóterületet hoznak létre. Az egyik ilyen központot a Vida-tó mellett alakítják ki, továbbá létrehoznak ott egy kempinget is, ahol modern körülmények között lehet majd táborozni.
A másik két menedzsment, kutatási és környezeti nevelési központ Réven és Sonkolyoson létesül, ezek modern kempinggel, valamint megfelelő parkolási lehetőségekkel is rendelkeznek majd. A projekt általános célkitűzése a biológiai sokféleség védelme és megőrzése, ennek megfelelően a beruházás megvalósítása után még legalább öt évig minimum 18 faj és 6 élőhely kedvező természetvédelmi helyzetét kell fenntartani vagy javítani. Hamarosan sor kerül a 40 millió lejes szerződés aláírására, zárul a megyei tanács közleménye. – erdon.ro
Vélemény, hozzászólás?