Szakmai és baráti beszélgetésre gyűltek össze az érmelléki pálinka kedvelői az új év első péntekjén Érmihályfalván. Nagy Botond pálinkabíráló előadása mellett a résztvevők „tüzes vizének” kóstolására is lehetőség volt a Partiumi Falugazdász Hálózat térségi képviselőjének, Nagy Lászlónak szervezésében megvalósult eseményen.

A székelyhídi Nagy Botond okleveles pálinkabíráló előadás keretében osztotta meg gondolatait a résztvevőkkel a párlat divatjáról, és hogy miből lehet igazán jót főzni. Az Érmelléki Pálinka Kultúra Egyesület elnöke szerint a trend szempontjából a pálinkát fogyasztó és a pálinkát értékelő véleménye nagyon ritkán van összhangban.

Nincs miért csüggedni, ha valaki egy versenyen gyengébb eredményt ér el, hiszen míg a publikum a párlat lekvárosságának tónusát értékeli, addig egy hivatalos pálinkabíra egy üde, fiatalos illat-ízorgiát keres. Viszont, hogy miből készül, miből főzzünk jó pálinkát, az az igazán fontos tényező. Nagy Botond elmondta, manapság is nagyon sokan meg vannak ijedve a pálinkától, és nemcsak a kóstolástól, hanem még inkább magától a főzésétől. Nem mernek belevágni az emberek, hiszen „ahogyan visszatekintünk a régmúlt pálinkáira, az a büdös, kellemetlen szagú lötty van előttünk, ami csak éget, ami a rozsdát is feloldja, és amit nem lehet eladni” – fogalmazott. És itt jön a probléma másik oldala, hogy a pálinkakészítést egyből asszociálják az anyagi sikerrel. Ezért lenne fontos előszőr szakmailag jó terméket előállítani, amit ki is fizetnek az emberek. Ami rossz, arra ne legyen kereslet, kerüljön előtérbe az igény és a fogyasztók fejlődése, ezáltal maradhat és fejlődhet a pálinka divatja.

Másik fontos tényező, hogy miből készítjük azt a párlatot, hiszen például kajszibarack és kajszibarack között is nagy különbség van pálinkafőzés szempontjából. Annak részletekbe is betekintést lehetett nyerni Nagy Botond előadása során, hogy gyümölcsfajtákon belül is melyek azok, amelyeket érdemes keresni, elültetni. Mert sokszor azzal a termelői hibával lehet szembesülni, hogy a pálinkafőzés szempontjából nem tudatosan választanak gyümölcsfa fajtát.

A találkozó és előadás lényege a látószög megnyitása. Mivel a jelenlévők kezdő, illetve haladó pálinkafőzők és -kedvelők, a szakmaiság rejtelmeibe sem volt szükséges nagyon elmerülni. Bár ez elég nehéz téma, de szakmai találkozókra számos alkalom volt és lesz a jövőben is. A mostani este könnyedségét inkább a pálinkafőzés mesterségének hódoló emberek barátságos társalgásai adták. Ami fontos, hogy szívvel-lélekkel és kellő tudással előállítva jó terméket töltsünk a pohárba, hisz minél több jó termék van, annál jobban fogják ismerni az Érmelléket. Ugyanakkor anyagilag is jobban megéri, ha az egész vidéket ismerik a minőségi pálinkákról, ha több és színesebb terméket tudnak az előállítók felmutatni. Aki pedig profi szintre emelné tudását vagy komolyabban foglalkozna a minőségi pálinka készítésével és tanácsot szeretne, Nagy Botond ajtaja mindig nyitva áll mindenki előtt.

(képeink a partiumigazda.ro oldalról származnak)


Írta: Szyártó József